EKO teden v Vrtcu Sonček

17. 4. – 21. 4. 2023

22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Ob tej priložnosti smo v vrtcu teden namenili izvajanju aktivnosti, povezanimi z eko vsebinami. Sodelovale so vse skupine, tudi tiste najmlajše. Dejavnosti, katere smo izvedli, so bile:

• pogovor o vrtu in zelenjavi, ki raste na vrtu,
  • okušanje razne zelenjave in sadja,
  • priprava jedi iz sadja in zelenjave (lupljenje, rezanje),
  • priprava lastnega vrtička, sajenje in sejanje,
  • spoznavanje deževnikov (pomen v naravi, likovno ustvarjanje na temo deževniki),
  • spoznavanje ekološkega otoka,
  • pobiranje smeti po okolici vrtca,
  • spoznavanje različnih materialov iz katerih so predmeti, ki vsakodnevno romajo v zabojnike,
  • razvrščanje odpadkov,
  • ustvarjanje iz odpadnega materiala (papirnate vrečke, lutke, maketa, prevozna sredstva, igrače, oblačila …),
  • spoznavanje piktogramov, ki nas opozarjajo na varčno rabo vode in elektrike,
  • iskanje piktogramov v vrtcu,
  • različne didaktične igre z ekološkimi vsebinami,
  • igra VESELA IN ŽALOSTNA ZEMLJA (ob vhodu v vrtec),
  • izdelava plakatov z eko vsebinami,
  • pogovori z otroki: Kako se vedemo v naravi? Kam odlagamo smeti? Kako lahko ohranimo naš planet čist? Kako varčujemo z vodo/energijo?
  • prebiranje knjig in ostale literature na temo ekologije.

Omenjeni dan je tudi MEDNARODNI DAN BREZ AVTOMOBILA. Zato smo na pomoč poklicali našega starega znanca in prijatelja Belega zajčka. Ta je otroke v petek, 21. 4. 2023, peš pospremil v vrtec. Tiste najbolj pogumne je počakal pred občino, kjer je zbrane pozdravil in spodbudil tudi šmarješki župan mag. Marjan Hribar, ostali pa so se mu lahko pridružili pred gostiščem Pri dediju. Vsi skupaj so se nato podali proti vrtcu. Pohoda z Belim zajčkom se je udeležilo več kot polovica vseh otrok, skupaj s svojimi starši ter dedki in babicami.

Eko teden je bil bogat in zanimiv. Otroci so si izmenjali znanja in izkušnje ter pridobili nova spoznanja o ekologiji in ohranjanju našega planeta.

Več utrinkov pa si lahko pogledate v spodnjih fotografijah, ki so nastale v sklopu eko tedna.

Katja Hudoklin, koordinatorica projekta Eko vrtec